БЕЛА ИТАЛИЈА (21-26.04)

1.Ден 21.04.2022 (Четврток) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА

Состанок на групата на паркингот спроти саем во 14.30 часот. Поаѓање за Италија во 15.00 часот. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

2.Ден 22.04.2022 (Петок)  ВЕНЕЦИЈА 

Пристигнување во претпладневни часови во Пунта Сабиони и заминување на разлед и посета на Венеција. Организран трансфер со брод – вапорето и прошетка низ уличките во градот на мостови и канали; Плоштадот и Црквата Св. Марко, Мостот на Воздишките, Дуждевата Палата, Мостот Риалто, Каналот Гранде… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. По разгледот заминување за Лидо ди Јесоло и сместување во хотел.  Ноќевање.

3.Ден 23.04.2022 (Сабота)   МУРАНО – БУРАНО – ТОРЧЕЛО                  

Појадок. Слободен ден за индивидуални прошетки или можност за факултативно крстарење по островите на Венецијанска лагуна, Мурано, Бурано и Торчело. Започнуваме со посетата на островот Мурано, далеку познат по вековната традиција во изработка на стакло, каде е всушност и фабриката за изработка на стакло, прошетка по островот, кратко слободно време, потоа продолжуваме кон Бурано, островот со најубавите шарени куќички и најдобрите рачни изработки од чипка. И за крај на оваа прекрасна прошетка, посета на Торчело, островот кој бил всушност првиот најстар и најгусто населен остров во овој дел на Италија, престолнина во која има бројни споменици врзани со богатата историја. Враќање во Лидо ди Јесоло. Слободно попладне за индивидуални активности и прошетки.  Ноќевање.

4.Ден 24.04.2022 (Недела)     ВЕНЕЦИЈА – ФИРЕНЦА – ВЕНЕЦИЈА

Појадок. Ден предвиден за целодневна факултативна посета на Фиренца, срцето на Италија и лулката на ренесансата. Организиран разглед со локален водич: Црквата Санта Кроче, плоштадот Сињори, Палацо и Понте Векио, Дуомото Санта Марија дел Фјоре, крстилницата Сан Џовани… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Во попладневните часови враќање назад во Лидо ди Јесоло. Ноќевање.

5.Ден 25.04.2022 (Понеделник)    ВЕНЕЦИJА – ВЕРОНА – СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот и заминување за Верона. Посета и разглед на градот на Ромео и Јулија; Арената, Виа Мацини, плоштадите Бра и Ербе, куќата на Јулија… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Можност за шопинг во некои од најдобрите италијански брендови поставени на улицата Виа Мацини. Во попладневните часови заминување за Македонија. Патувањето се одвива преку Словенија, Хрватска и Србија со кратки попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

6.Ден 26.04.2022 (Вторник)  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во претпладневните часови.

venecija
verona
lido
murano burano

Редовна цена – 159€/9.858ден

 Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во хотел со 3* во Лидо ди Јесоло (или околина) на база 3 ноќевања со појадок
 • Организирана посети на градовите според програмата
 • Организација, реализација и лиценциран туристички придружник за време на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжително патничко и здравствено осигурување
 • Организирана посета на Венеција со брод вапорето – 20€
 • Факултативна екскурзија со брод по островите Мурано, Бурано и Торчело – 35€
 • Факултативна посета на Фиренца со локален водич – 45€
 • Доплата за туристичка такса (1-2€ по лице од ноќ)
 • Влезници по културно – историските знаменитости и индивидуални трошоци.

***ПРОМО пакет за пријава на пакет со сите факултативи 80€ наместо 100€!!!

Напомени:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.
 • За влез вo Италија ќе важат мерките кои ќе бидат активни во моментот на влегување во државата.
 • За патувањето е потребен валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек од датумот на враќање.
 • За еднокреветна соба доплатата изнесува 60€ на цената на аранжманот.
 • Трето возрасно лице на дополнителен кревет добива -10% попуст од цената на аранжманот.
 • Дете 2-12год. во придружба на 2 возрасни на дополнителен кревет добива -30% попуст од цената на аранжманот (попустот не се однесува на факултативите).
 • Минималниот број за реализација на факултативите е 30 патници.
 • Организираторот го задржува правото за промена на цената на факултативите во случај на недоволен број на пријавени.
 • Пријавувањето за факултативитите е во агенција при резервација, најдоцна до 15 дена пред поаѓање, а плаќањето на лице место во евра.
 • Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активностите во програмата во случај на потреба.
 • Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1еур=62мкд.
 • За овој аранжман важат Општите Услови на патување на СКТМ

Во празнoто поле пишете пофалба, критика или предлог:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*