ДРАКУЛА ТУРА 7-11.10

Дракула Тура 07.10 – 11.10.2022

Програма :

*Поаѓања од Охрид,Кичево,Гостивар,Тетово,Куманово

07.10 (петок) Скопје- Букурешт

Собир на групата во 17:30 ,поаѓање  од  Скопје  во  18  часот  на  паркингот  пред  Хотел  ВИП (спроти поранешен Саем) со стандардизиран туристички автобус или минибус. Ноќно патување преку Бугарија со попатни паузи за царински формалности и паузи

08.10 (сабота) Букурешт – Азуга

Во  предпладневните  часови  пристигнуваме  во  Букурешт – нарекуван и „Мал Париз„.Ќе направиме  разглед на стариот дел од  градот,ќе ја посетиме Патриаршијата , Kurtija  Veke  најстариот дел  од  Букурешт , кој  во  средината  на  XV  век  го  подигнал  познатиот  Влашки владетел  Влад  Цепеш- Дракула.Потоа ќе имаме панорамски  разглед  на  Парламентот ,но и кратко ќе застанеме за да направите фотографии.Разгледот ќе го продолжиме по најпознатата улица Kalja Viktorei на која се наоѓа Ateneum (седиштето на Филхармонијата), некогашната Кралска палата (денес музеј на уметноста, Националниот музеј за историја).По завршување на планираното во програмот , се упатуваме кон Трансилванија. Во  пладневните   часови   се   пристигнува   во Азуга каде ќе се сместиме во хотел .Ноќевање.

09.10 (недела) Азуга – Пелеш – Бран – Брашов – Азуга

Појадок. Вториот ден од програмата ќе го започнеме со  посета  на Дворецот Пелеш-најубавиот дворец во Европа,некогашна летна резиденција на Романските кралеви,но и ќе Ви доловиме детали и приказни кои досега не сте ги слушнале.По посетата на Пелеш и кратко слободно време , се упатуваме кон  Замокот  Бран  од  XIV  век  во  кој  1462г.  бил затворен Дракула.По разгледот на Замокот на Дракула и кратко слободно време ,патувањето ќе го продолжиме кон градот Брашов  кој представува Музеј на отворено. Ќе имате можност да ја видите Црната Црква од XIVвек.и да ги чуете најинтересните приказни кои ги сочувала.Слободно време. Враќање  во хотел. Ноќевање.

10.10 (понеделник) Азуга  – Снагов – Букурешт – Скопје

Појадок.По напуштање на хотелот, се упатуваме кон  езерото Снагов  до истоимениот Остров, каде ќе ја видите резиденцијата каде последниот пат престојувал Чаушеску ,а ќе го посетиме и истоимениот Манастир каде се наоѓа гробот на Дракула.Од Снагов се упатуваме повторно во Букурешт, каде ќе посетиме трговски центар и слободно време до поаѓање за  Македонија во попладневните часови. Ноќно   возење.Патувањето се одвива преку Бугарија со паузи за одмор и царински формалности.

11.10 (недела) Пристигнување  во Скопје во раните утрински часови.

Цена на аранжманот

~~~ До 20.09 цена 109 евра

~~~ Редовна цена  139 eвра

 Цените се изразени во евра , а плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност

 Во цената е вклучено:

 • Превоз со стандрардизиран туристички автобус или минибус Скопје–Букурешт-Азуга-Скопје
 • Сместување во хотел 3***
 • Две ноќевања со  појадок на база на шведска маса
 • Лиценциран туристички пратител/водич за време на целото патување
 • Комплетна организација и водство  на патувањето
 • Туристичка такса

 Во цената не е вклучено:

 • 45 еурвлезници , разгледи и трансфери до објектите кои опфаќаат :                                         
 • Влезница во Дворецот Пелеш
 • Влезница во Замокот Бран
 • Посета на Брашов
 • Посета и влезница во Манастирот Снагов и гробот на Дракула
 • Панорамски и класичен разглед на Букурешт
 • Пешачка тура низ стариот дел на Букурешт

 

 • 5 еур специјализиран водич за Романија
 • Задолжително патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци кои не се опфатени во програмата
 • Избор на седиште (10 евра) минимум 2 седишта,од кои првиот ред е резервиран за персоналот

Напомена:

 • За реализација на ова патување потребен е минимум од 40 патници
 • Поаѓањето е од Скопје.Превозот од другите градови е со доплата
 • Редоследот на седењето во автобусот/минибусот се прави според датумот на резервацијата и уплатa
 • За резервација на аранжманот,потребна е аконтација од 30% ,а целосна уплата се врши најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 7 дена пред поаѓање
 • Во моментов НЕ се потребни сертификати (COVID 19) за излез и влез во Македонија и Романија, но доколку има измени сите патници ќе бидат информирани
 • Агенцијата нема одговорнос, во случај пограничните власти да му оневозможат на патник влез во друга земја
 • Распределбата на собите се врши на рецепција по пристигнувањето и агенцијата не може да влијае на сместувањето во хотелот
 • Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упатствата и напомените, организаторот на патувањето нема одговорност, туку целокупниот износ на штетата ги сноси патникот
 • Цената на аранжманот е даден во евра,а плаќањето е исклучиво во денарска противвредност (1 евро=62 мкд)
 • За еднокреветна соба се доплаќа 30% од сумата
 • Агенцијата го задржува правото,последните соби да ги продаде по пониска цена од регуларната

Во празнoто поле пишете пофалба, критика или предлог:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*