ВЕЛИГДЕН ВО МЕЛНИК

МЕЛНИК – ВЕЛИГДЕН

ПРОГРАМА  

17.04-18.04.2020   ВЕЛИГДЕН

ЦЕНА  49 ЕВРА

Ден 1 – 17.04.2020 – петок

 • Собир на групата во 6:30 пред х.Вип ( наспроти Саем)
 • Поаѓање за Мелник- Бугарија во 07:00 h.
 • Патување со попатни паузи и време за гранични формалности
 • Пристигнување во Петрич околу 12
 • Слободно време и шопинг
 • Продолжување кон Мелник
 • Сместување во хотел Деспот Слав
 • Разглед на Мелник во договор со водичот
 • Слободно време за одмор до 20
 • Организирана прослава во ресторан (меана) со вклучена вечера ( салата,главно јадење,гарнир,десерт и НЕОГРАНИЧЕНО ПИЕЊЕ )
 • Во договорено време враќање во хотел
 • Ноќевање

Ден 2- 18.04.2020 – сабота

 • Појадок во хотел
 • Одјава од хотел
 • Продолжуваме со посета на :
 • Сандански –краток разглед
 • Mанастир Св.Петка- Баба Ванѓа (можност за купување на камења со космичка енергија)
 • Факултативен ручек во Лебедово езеро
 • Поаѓање за Скопје во попладневните часови

Во цената е вклучено :

 • Превоз Скопје- Мелник – Скопје
 • Ноќевање со појадок во х.Деспот Слав-Мелник
 • Прослава во ресторант со вклучена вечера и неограничено пиење
 • Посета на Сандански, Ман.Света Петка,Мелник,Петрич
 • Придружник за време на целото патување

              Во цената не е вклучено :

 • Задолжително патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци кои не се опфатени во програмата

Неколку информации за Мелник :

Мелник – најмалиот град во Бугарија,во подножјето на Пирин планина и песочните пирамиди,со 208 жители. Името потекнува од зборот “mel” што значи глина.Со својата уникатност и многуте спомен обележја и невообичаена архитектура,никого не остава рамнодушен.Така,во Мелник може да видите и посетите : Турската градска сала-наспроти Библиотеката , Куќата на Бојар ( Бојарова куќа ) една од најстарите куќи на Балканот,која воедно била и резиденција на Деспот Слав Алексеј , Кардопулова куќа-најголемата зграда од Бугарската национална преродба и подрумите во кои се произведувало старо Мелничко вино , Пашова куќа- од 1815г.,Црквата “Св.Антониј “ која е базилика од 1765г.,”Црквата Св.Николај Чудотворец” од 13 век.Пирамидите на Мелник се единствена природна формација која привлекува туристи од целиот свет.Сегашниот изглед на пирамидите е предизвикан од ерозија на глинената почва и тие се во процес на обликување па нивниот изглед и облик се менуваат,а висината на пирамидите достигнува и по 100 метри. Мелник е прогласен за природна и архитектонска резерва и привлекува илјадници туристи годишно. Виното произведено од единствениот бугарски бренд Wide Melnik Vine има прекрасен квалитет, мириси на зрела вишна, билки, а во присуство на даб развиваат нијанси на тутун и кожа. Можете да го примерок во некои од винариите и подрумите во градот и околу неа. Комбинацијата на добро вино и прекрасна локална кујна го претвора Мелник во одлична дестинација за гурмански и вински туризам, кој исто така ги нуди потрагите многу интересни знаменитости.

Во празнoто поле пишете пофалба, критика или предлог:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*