МАГИЧНА ИТАЛИЈА (20-24.10)

ВЕНЕЦИЈА-ВЕРОНА-ПАДОВА-ТРСТ   20-24.10

1.Ден 20.10.2023 (Петок)  поаѓање од  СКОПЈЕ

Состанок на групата на паркингот на Хотел ВИП во Скопје (наспроти поранешен Саем) во 13:30 часот.Поаѓање за Италија во 14:00 часот. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности

2.Ден 21.10.2023 (Сабота)  ТРСТ – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО 

Првиот ден од престојот во Италија,го започнуваме со посета на пристанишниот град Трст,на обалата на Јадранското Море-град кој има богата историја,во текот на која бил во сопственост на различни држави и монархии.На Плоштадот на обединувањето (Piazza dell’Unità d’Italia),изграден во најголем дел за време на Хабсбуршката монархија,каде што се наоѓа Градското Собрание,Фонтаната на четирите континенти,како и многу други историски значајни градби,ќе имате можност да одморите пиејќи кафе Illy во некоја од кафетериите(наша препорака- Caffe dei Specchi.) и да уживате опкружени со прекрасен поглед.Потоа ќе продолжиме кон Лидо ди Јесоло. Сместување во хотел на сама плажа. Ноќевање.

3.Ден 22.10.2023 (Недела)  ВЕРОНА и ПАДОВА                 

Појадок.Денот е предвиден за посета на “градот на вечната љубов” и “градот на скулптурите”- Верона и Падова.Ќе ја видите Арената,ќе прошетаме по Виа Мацини, плоштадите Бра и Ербе до куќата на Јулија (Casa di Giulietta ).Ќе можете да слушнете приказни кои никогаш до сега не сте ги слушнале,да напишете љубовно писмо до Ромео или Јулија…Не заборавајте да понесете катанче…По слободното индивидуално време за прошетка и уживање во градот на љубовта,ќе продолжиме кон Падова.Градот кој е во “сенка” на Венеција и Верона,никого нема да остави рамнодушен.Падова е град кој е сопственик на најголемиот Плоштад во Италија и Европа,градот кој плени со својата смиреност,а во него се наоѓа еден од најстарите Универзитети во Европа-Падова.Велат,Падова плени со секој чекор,во секоја стара зграда има најмалку по една дамнешна  приказна која треба да се прераскаже..Во времето за разглед ќе имате можност да ги видите Плоштадот Pratto della Valle, Santa Giustina од 10 век, Palazzo della Ragione едно од најуникатните Градски Собранија,ќе продолжиме кон  Piazza dei Signori и астрономскиот часовник Torre dell’Orologio,ќе имате можност да го видите Мостот Gregorio Barbarigo,Мостот со најубавиот поглед…Многуте легенди,преданија,се неизбежни да Ви бидат прераскажани. По слободното време,се враќаме во хотелот во Лидо ди Јесоло.Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

4.Ден 23.10.2023 (Понеделник) ВЕНЕЦИЈА – СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот и одјава од хотелот, се упатуваме на факултативна посета на Венеција-градот на мистеријата и романтичните легенди.( организран трансфер со брод – вапорето).За Венеција не треба посебно претставување, таа е позната како Серенисима (најмирна) и има моќ да ги воодушевува сите оние кои прв пат доаѓаат и оние кои повторно се враќаат кај неа. Препознатливите канали,гондоли и мостови, неверојатниот микс на традицијата и модерното,при секоја средба со овој град,носат неверојатно возбудување.Плоштадот и Црквата Св. Марко, Мостот на Воздишките, Дуждевата Палата, Мостот Риалто, Каналот Гранде,се дел од она што ќе го видите и на што ќе можете да се воодушевувате при посетата на Венеција…Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи.Во договорено време(повторно со брод) се упатуваме кон  Punta Sabbioni од каде продолжуваме кон Palma Nova Outlet со предвидено време за пауза и шопинг.Во попладневните часови поаѓање за Македонија. Патувањето се одвива преку Словенија, Хрватска и Србија со кратки попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

5.Ден 24.10.2023 (Вторник)  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во претпладневните часови

 

Цена на аранжманот

~ До 30.08 ПРОМО цена 129 евра ( 7.998 денари )

 ~~~ Редовна цена 159 eвра ( 9.858 денари )

 Цените се изразени во евра , а плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност

Во цената е вклучено:

 • Превоз со стандрардизиран туристички автобус Скопје–Лидо ди Јесоло-Скопје
 • Сместување во хотел на база на две ноќевања со  појадок во Лидо
 • Лиценциран туристички пратител/водич за време на целото патување
 • Комплетна организација и водство  на патувањето
 • Туристичка такса

 Во цената не е вклучено:

 • 70 еур пакет факултативни посети(разгледи и трансфери до градовите кои се вклучени во факултативните посети со специјализиран водич)
 • Трст
 • Венеција ( со вклучена карта за брод – вапарето)
 • Верона
 • Падова
 • Палманова аутлет

Задолжително патничко осигурување

 • Индивидуални трошоци кои не се опфатени во програмата
 • Влезници во Музеи,Катедрали,други културно-историски знаменитости и сл.
 • Избор на седиште (15 евра) минимум 2 седишта,од кои првиот ред е резервиран за персоналот

Напомена:

 • За реализација на ова патување потребен е минимум од 35 патници
 • Поаѓањето е од Скопје
 • Редоследот на седењето во автобусот се прави според датумот на резервацијата и уплатa
 • За резервација на аранжманот,потребна е аконтација од 30% ,а целосна уплата се врши најдоцна 20 дена пред поаѓање
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5  дена пред поаѓање
 • Во моментов НЕ се потребни сертификати (COVID 19) за излез и влез во Македонија и Италија, но доколку има измени сите патници ќе бидат информирани
 • Агенцијата нема одговорност, во случај пограничните власти да му оневозможат на патник влез во друга земја
 • Распределбата на собите се врши исклучиво на рецепција по пристигнувањето и агенцијата не може да влијае на сместувањето во хотелот (спрат,соба со поглед исл.)
 • Доколку дојде до одредена штета или непредвидени трошоци поради непочитување на упатствата и напомените, организаторот на патувањето нема одговорност, туку целокупниот износ на штетата го сноси патникот
 • Цената на аранжманот е даден во евра,а плаќањето е исклучиво во денарска противвредност (1 евро=62 мкд)
 • За еднокреветна соба се доплаќа 40% од сумата
 • Агенцијата го задржува правото,последните соби да ги продаде по пониска цена од регуларната
 • Се патува исклучиво со Пасош со важност не помала од 6 месеци пред денот на враќање
 • Агенцијата нема одговорност околу времето на чекање на граница

 

 

Во празнoто поле пишете пофалба, критика или предлог:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*